Lapidarium utworzone na cmentarzu parafialnym w Niedrzwicy Kościelnej osiągnęło swój zamierzony cel i stało się jednym z miejsc odebranych całkowitemu zapomnieniu. Zarośnięty i zaśmiecony teren wzdłuż ogrodzenia został uporządkowany i ogrodzony, krzyże metalowe i drewniane znalezione w zaroślach , jak i inne elementy nekropolii zostały odnowione i ponownie wyeksponowane na stałe poprzez zabetonowanie. W centralnej części krzyże oraz nagrobek z 1942 r. opasuje kamienny różaniec z rozpoczynającym go pięknym krzyżem żelaznym. Obok przygotowano też miejsce na znicze nagrobkowe. Na szczycie skarpy zamontowano tablicę informacyjną. Krzyże pochodzą z lat 1920- 1950 XX w. Lapidarium powstało w miejscu pochówku żołnierzy z pierwszej i drugiej wojny światowej. Takie miejsca ulegają zapomnieniu, a ponieważ miejsce to było bardzo zarośnięte i zaniedbane i podejrzewamy, że niewiele osób nie wiedziało o tym, że leżą tu szczątki żołnierzy. Dla podkreślenia symbolu tego miejsca postawiono trzy brzozowe krzyże, jakie niegdyś stawiano na grobach poległych. Dlatego wdzięczni jesteśmy ks. proboszczowi Edwardowi Kusiowi za wyrażenie zgody na powstanie lapidarium w obrębie cmentarza parafialnego.
Ideą, jaka przyświecała powstaniu lapidarium są słowa Marszałka Polski w 1923 r. Ferdinanda Focha „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie”.
Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Niedrzwicy Kościelnej z wielkim zaangażowaniem przystąpili do realizacji tego projektu. Ogrom prac, jaki włożyli w budowę lapidarium skutkuje tym, że w tak krótkim czasie ono powstało. W miarę pozyskiwania kolejnych artefaktów, Towarzystwo planuje ewentualne poszerzenie granic obiektu.
W dniu Wszystkich Świętych planowane jest oficjalne otwarcie i poświęcenie lapidarium. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca i zapalenie symbolicznej lampki.
Stan na dzień 05.10.2021r.:
- Nagrobek 1 szt.
- Krzyże drewniane 5 szt.
- Krzyże metalowe 15 szt.
- Krzyże kamienne 3 szt.
- Różaniec kamienny 1kpl.
- Krzyże brzozowe 3 szt.
Comments